Argan cosmetics
Arganový strom, na ktorých sa pasú kozy

Arganovník: Posvätný strom, ktorý nájdeme len na jednom mieste na Zemi

Na prvý pohľad pripomína olivovník. Má pokrútené a hrboľaté vetvy s pichliačmi a výšku do desiatich metrov. Občas v jeho korunách môžete vidieť pasúce sa kozy. Miestni ho považujú za posvätný strom, ktorí im dodáva jedny z najcennejších plodov na svete. Reč je o Arganovníku, mimoriadne vzácnom strome z Maroka.

Arganovník (latinsky Argania) je marockým unikátom. Ľuďom sa nedarí vypestovať ho vo väčšom množstve nikde inde na svete ako v Maroku. Jedinú výnimku tvorí Alžírsko a Izrael, kde ho výnimočne môžeme objaviť.

Odpradávna spätý s Berbermi

Spája sa s kmeňom pôvodných obyvateľov Severnej Afriky – Berberov, ktorí strom považujú za zázračný a posvätný. Títo kočovníci sa často usádzali v blízkosti arganovníkov, pretože ich využívali k životu. Drevo arganovníka je pevné a kvalitné – výborne slúžil ako stavebný materiál aj na kúrenie. Keďže jeho korene rastú hlboko, viažu sa k pôde a bránia erózií.

To najdôležitejšie avšak nie je samotný strom, ale jeho plody. Arganové orechy sú tvarom podobné olivám, len o niečo väčšie a po dozretí žlté. Pod šupkou a tvrdou škrupinou sa ukrýva jedno alebo viac semienok. Z týchto semienok sa vyrába argánový olej. Berberské ženy ho už oddávna používali ako prírodný elixír krásy. Pomáhal im vyživovať pokožku vysušenú vetrom z púšte.

Dôležitý pre miestne komunity

Originálny arganový olej sa v Maroku dodnes vyrába ručne. Starajú sa oň združenia berberských žien, ktoré majú vďaka nemu prácu a spravodlivú mzdu. Aj náš arganový olej Argan Cosmetics pochádza od certifikovaných asociácií, vďaka čomu môžeme zaručiť tú najvyššiu kvalitu. Ak vás zaujíma viac, ako sa arganový olej vyrába, prečítajte si náš článok na túto tému.

Od roku 2014 na zozname Unesco

Arganovné stromy dnes pokrývajú 8,280 km² Maroka a sú chránené ako biosferická rezervácia. V roku 2014 bol arganovník a postupy týkajúce sa spracovania jeho plodov zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ide o tradičné postupy výroby arganového oleja za pomoci unikátnych nástrojov.

Arganovník má od roku 2021 aj vlastný deň. Organizácia spojených národov vyhlásila 10. máj za Medzinárodný deň arganovníka. Dôvodom je jeho význam pre miestne komunity v oblasti udržateľného rozvoja a podpory ekonomiky. Schválilo ho 113 štátov.

Arganový olej

Objavte olej tej najvyššej kvality vyrobený tradičným spôsobom v berberských asociáciách priamo v Maroku.

Ďalšie články

Získajte vzorku zadarmo

Prihláste sa na odber nášho newslettra a majte prehľad o všetkých novinkách. My vám za to zadarmo pošleme vzorku produktu Argan Cosmetics podľa vášho výberu. 

Nikdy vám nepošleme spam, ani Váš e-mail nesprístupníme tretím osobám.

© 2020 Argan Cosmetics
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. 

Súhlas so spracovaním osobných údajov | Obchodné podmienky